Šípkový čaj z čerstvých šípků

Byl podzim a náš park u domu se začal červenat krásnými šípky. Nenapadlo nás nic jiného, než na ně vyrazit a nasbírat si je. Domácí šípkový čaj se bude přeci v zimě jistě hodit. To jsme ještě nevěděli, že udělat šípkový čaj je vlastně poměrně věda. Chutná ale opravdu moc dobře a je to ideální prostředek k posilování odolnosti díky vysokému obsahu vitaminu C i A. Šípku máme navíc v Čechách všude hromady.


Šípkový čaj z čerstvých šípků
Šípkový čaj, výluh a konvička s připraveným čajem

Třikrát pozor

  • Šípek musí být opravdu dobře usušen, svraštělý a barva velmi tmavá
  • Horká vařící se voda v šípkách zabije vše dobré, důležitá je teplota, jak při sušení, tak louhování
  • Citlivější jedince může dráždit šípkové chmýří, ať už po požití nebo při manipulaci

Jak na šípkový čaj

Sbírání šípků

Keře poznáte dobře a šípek si jen tak nespletete. Sbírejte ty červené plody z keřů, co píchají. Někdy jsou šípky kulaté, jindy podlouhlé. Sbírá se nejdřív koncem září a v říjnu.

Sbírání šípků
Sbírání šípků

Sušení šípků

Šípky můžete sušit třemi způsoby. Sušička na ovoce, trouba a nebo jen topení. Případně i sluníčko. Sušička a trouba může být nejrychlejší, ale zároveň nejrizikovější.

Pokud budete totiž sušit nad 70 stupňů, šípky přichází o vitamin C.

Usušit šípek je někdy zdlouhavé, opravdu to trvá a šípek musí být dokonale suchý, jinak vám zplesnivý.

Sušení šípků v sušičce
Sušení šípků v sušičce, tyto šípky ještě usušené nejsou.

Skladování sušených šípků

Šípky nejraději skladujeme ve velké skleněné krabici. Neměli byste je vystavovat slunci a také je lepší nechat je vcelku. Při pokrájení můžete opět přicházet o cenné látky.

Příprava čaje z usušených šípků

Nám se nejvíce osvědčilo čaj připravovat následovně. Večer pokrájíme šípky na poloviny a zalijeme ve větší  nádobě studenou vodou. Necháme přes noc louhovat. Druhý den je čaj připraven a stačí ho zahřát. Jen mírně, aby se nezničily vitamíny. Ideálně tedy opět do 70 stupňů. Můžete udělat několik nálevů, říká se, že druhý a třetí jsou přitom nejkvalitnější.

Šípkový čaj
Šípkový čaj
Naše další recepty