Domácí chleba do trouby


Vyrábět si domácí chleba má několik zásadních výhod. Tou nejdůležitější je to, že si připravíte chleba z kvalitních surovin a necpete se tak emulgátorama, které nejsou nic dobrého. Vědci prokázali, že látky ze skupiny emulgátorů způsobují změny střevního mikrobiomu a podporují zánětlivé procesy, což může vést k nemocem jako Crohnova choroba nebo ulcerativní kolitida. Koho by to více zajímalo studie byla zveřejněna v časopisu Nature.

Mimo to najdete i jiné výhody, například se říká, že déle vydrží měkký, což asi nejvíce ovlivníte tím, jak jej budete skladovat. Upéct si doma chleba může každý, kdo má troubu. Není to nic složitého ani časově náročného, takže jej vyrábíme rádi.

Suroviny

  • 250 g žitné mouky (používáme BIO celozrnnou, ale nemusí být)
  • 250 g pšeničné mouky (používáme BIO celozrnnou, ale nemusí být)
  • 200 g rozkvašeného kvásku (nejlépe přes noc) – více ke kvásku je napsáno níže
  • 250 g vlažné vody
  • 12 g soli

Postup přípravy

Použijte větší mísu, dejte ji na váhu a vynulujte. Přisypte 250 g žitné mouky, 250 g pšeničné mouky, 12 g soli. Přidejte 200 g rozkvašeného kvásku a 250 g vody. Můžete použít hnětacího robota a těsto vypracovat. Pro nás, co robota nemáme, doporučujeme použít dvě polévkové lžíce a směs začít zpracovávat. V první chvíli nezačínejte rukama, protože se těsto nepříjemně lepí úplně všude. Pokud se směs zdá příliš suchá, přilijte trochu vody. Když vše začíná vypadat jako jedna hmota, je třeba pokračovat mimo mísu.

Domácí chleba do trouby připravená směs
Domácí chleba do trouby připravená směs
Domácí chleba zamíchaná směs
Domácí chleba zamíchaná směs

Pomoučněte kuchyňskou linku (používáme pšeničnou mouku na podsypání), těsto na ni vyklopte a začněte jej hnětat rukama. Hnětení je třeba udělat poctivě, aby v těstu nebyly trhliny, bubliny nebo nezapracovaná mouka. Obvykle to trvá přibližně 5 minut, než je těsto zpracované.

Vyklopené těsto domácí chleba
Vyklopené těsto domácí chleba

Udělejte z něj kouli a vložte ji nejlépe do ošatky, aby vykynulo. My používáme mísu, protože ošatku nemáme. Vysypeme ji moukou a těsto do ní vložíme. Nevýhoda je, že se může při vykynutí přichytit a pak je obtížné jej dostat ven.

Zpracované těsto připravené na kynutí
Zpracované těsto připravené na kynutí

Mísu nebo ošatku zakryjte utěrkou a dejte ji do teplejšího místa přibližně na jednu hodinu, aby těsto vykynulo.

Kynutí těsta na chleba
Kynutí těsta na chleba

Nechte předehřát troubu na maximální teplotu i s pečícím plechem. Domácí chleba do trouby vložíme až ve chvíli, kdy je trouba řádně vyhřátá (necháváme ji nahřívat cca 20 – 30 minut). Teplota pečení by měla být 250 stupňů a chleba se peče 30 minut. Všude možně najdete řadu doporučení jako pečení na kameni, troubu zapařit, péct v hrnci a tak podobně. Pravděpodobně by to byl lepší výsledek, ale tento postup nám funguje a jsme spokojení. Třeba jej budeme do budoucna vylepšovat.

Domácí chleba do trouby
Chleba připravený k vložení do trouby

Chleba po upečení vyndejte nejlépe na mřížku a nechte vychladnout. Nekrájejte jej teplý. Takto připravený chleba obvykle dáváme do spižírny zabalený v utěrce. Když neplánujeme velkou spotřebu tak jej polovinu dáváme do mrazáku a vyndáme za několik dní. Skvělé tak je, že chutný chleba je po celý týden a když trochu tvrdne, můžete jej třeba opéct nasucho na pánvi. Dobrou chuť!

Domácí chleba do trouby 2
Domácí chleba do trouby – právě vytažený

Žitný kvásek – největší komplikace

Prakticky to nejsložitější na pečení domácího chleba je mít kvásek. Ten si můžete buď vyrobit, nebo jej získat od někoho, kdo jej doma má. Pokud nikoho neznáte, můžete využít kváskovou mapu kde je řada hodných lidí, co se s vámi o kvásek podělí.

Otevřít kváskovou mapu

Udržování kvásku

Pokud kvásek jednou máte, můžete jej bez větších problémů udržovat. Děláme to tak, že nejlépe obden přidáme ke kvásku lžíci vlažné odstáté vody a lžíci žitné mouky (jinou nepřidávejte) zamícháme a necháme chvíli v teple, aby se mírně zvedl (zvětší objem) a pak dáme do lednice.

TIP: Domácí chléb Šumava, který chutná jako kdysi

Jednou týdně kvásek omladíme. Chleba pečeme přibližně jednou týdně, takže to hezky vychází. Rozkvašení se dělá tak, že kvásek přemístíme do větší nádoby, přidáme 100 g žitné mouky, 100 g vlažné odstáté vody a necháme v pokojové teplotě nejlépe přes noc (někdy přeteče tak je dobré mít pod nádobou talíř).

Ráno pak odebereme přibližně čajovou lžičku opět do menší nádobky, přidáme polévkovou lžíci žitné mouky, opět lžíci odstáté vody, necháme mírně zvednout a uklidíme do lednice. Ze zbytku zaděláme chleba a nic se nevyhazuje.

Rozkvašování kvásku
Rozkvašení kvásku
Omlazení kvásku
Omlazení kvásku

Naše domácí chlebové výtvory

Domácí chleba do trouby výtvory 1
Domácí chleba do trouby výtvory 1
Domácí chleba do trouby výtvory 2
Domácí chleba do trouby výtvory 2
Domácí chleba do trouby výtvory 3
Domácí chleba do trouby výtvory 3
Domácí chleba do trouby výtvory 4
Domácí chleba do trouby výtvory 4

Chcete péct dokonalý chleba?

Tento postup rozhodně není nejlepší! Pečení chleba je docela věda, ale nám to takto vyhovuje protože hlavní důvod proč si jej pečeme je kvalita surovin. Je to snadné a v 95 % případů je chleba skvělý. Pokud vás to chytne, je kam se zdokonalovat. Určitě se připojte k Facebookové skupině Pečem Pecen, kde je hromada lidí, kteří sdílí své zkušenosti a mohou vás inspirovat.

A s čím je pak nejlepší? Třeba s takovou domácí jahodovou marmeládou jej máme moc rádi. A s čím vy?