Přepuštěné máslo ghí recept – Domácí výroba ghí

Přepuštěné máslo ghí není nic speciálního. Už naše babičky dobře věděly, že když se máslo přepustí, zvýší se tak jeho trvanlivost (vydrží i několik let) a daleko lépe poslouží třeba na smažení, protože jeho kouřový bod se posune k vyšším teplotám. Ghí také zlepšuje stravitelnost pokrmů, posiluje jejich chuť a navíc pomáhá z těla odvádět toxické látky.


Dnes se u nás přepuštěné máslo teší velké oblibě. Dostává se k nám často jako Ghí, tak mu říkají v Indii. No a protože Ghí je zdravé a odbyt nejspíše není tak velký, tak je přepuštěné máslo zbytečně drahé. Cena českého Ghí na eshopu je přibližně 200 Kč za 250 gramů a při domácí výrobě je cena zlomová, protože nepotřebujete nic jiného než koupit čerstvé máslo, které vyjde na cca 50 Kč za 250 gramů (ceny v roce 2023). Výroba doma je přitom velmi snadná a nepotřebujete žádné speciální vybavení.

V čem je přepuštěné máslo tak úžasné?

  • Dlouhá trvanlivost
  • Vhodné při problémech s vysokým cholesterolem
  • Vyšší kouřový bod oproti čerstvému máslu (skvěle se na něm smaží)
  • Napomáhá detoxiakci, protože na sebe váže toxiny rozpustné v tucích
  • Tělo tráví lépe ghí, než rostlinné oleje

Úžasné že? Tak se do toho pojďme pustit, je to jednoduché a nezabere to déle než hodinu s veškerou přípravou i úklidem.

Co potřebujete na máslo ghí

Asi vás to nepřekvapí, ale potřebujete opravdu jen

  • čerstvé máslo
  • hrnec
  • plátýnko případně buničinu nebo něco podobného na přefiltrování (my používáme filtry na překapávanou kávu)
  • čistou, nejlépe vyvařenou sklenici na uskladnění
Máslo na domácí výrobu Ghí
Máslo na domácí výrobu Ghí

Recept ghí

Jak přepustit máslo

Dejte máslo do hrnce a zahřejte jej na střední teplotu. Nijak to nepřehánějte, pokud by se z másla kouřilo, je to moc a bílkovina uvnitř by se v něm spálila. Máslo by mělo mírně pobublávat a celý proces zahřívání doprovází takový prskavý zvuk.

Máslo na Ghí nestačí jen rozpustit
Máslo na Ghí nestačí jen rozpustit

Jakmile se máslo zcela rozpustí, začne vznikat ghí. Odebírejte pěnu, která se na másle vytváří, aby se zbytečně nepřepalovala. Ghí by mělo zezlátnout (pozor ne zhnědnout, to je moc) a zvuk, který zahřívání doprovází se utlumí. Tak poznáte, že je hotovo. Obvykle se orientujeme hlavně podle barvy.

Domácí výroba Ghí
Domácí výroba Ghí

Přepuštěné máslo necháme chvilku vychladnout a pak je musme přefiltrovat. I malé dirky propustí bílkovinu, kterou v hotovém ghí nechceme. Nejvíce se nám osvědčilo používání filtru na kávu. Ten je dostatečně jemný a hezky se s ním manipuluje. Buďte trpěliví, filtrování nějakou dobu zabere.

Filtrování přepuštěného másla Ghí
Filtrování přepuštěného másla Ghí

Skladování ghí

Hotové ghí pak nalejeme do předem vyvařené a řádně vysušené sklenice, zavíčkujeme a necháme vychladnout. Později jej dáme do lednice, kde vydrží nejdéle, i celé roky. Nevadí mu ale ani pokojová teplota a pokud není nijak vysoká, je i pro skladování lepší. Máslo není tolik tuhé jako z lednice a hlavně v lednici může být náchylné ke splesnivění. Je třeba dávat pozor, aby sklenice na ghí byla dokonale suchá, jinak se může plíseň objevit.

Hotové Ghí
Hotové Ghí

No a pak už na něm můžete smažit, nebo si jej třeba mazat na skvělý domácí chleba se skvělou domácí jahodovou marmeládou :). A malý tip na závěr. Chcete BIO Ghí? Použijte BIO máslo.

Zdroje: