Fíkové kuličky s oříšky

Všichni to známe. Pečení a následná konzumace cukroví, v množství ne vždy přijatelném pro vyvážený jídelníček, k Vánocům neodmyslitelně patří. Vánoční cukroví ale nemusí být vždy jen chvilka slasti, po které následuje nutná návštěva fitka. Existuje spousta vánočních dobrot, které jsou nejen naprosto úžasné, ale také velmi zdravé. Jejich hlavní složkou je ovoce. Jednou z nich jsou například Fíkové kuličky s piniovými oříšky.

TIP: Perníkové kuličky nepečené

Fíky k Vánocům bezesporu patří, najdeme je na nejednom svátečním stole. Navíc obsahují nejen přírodní cukr a vlákninu, ale jsou také zdrojem vápníku, draslíku a železa. Piniové oříšky obsahují ze všech ořechů nejvíce vitamínu B1, velké množství selenu (který napomáhá při tvorbě enzymu potřebnému ke správnému trávení tuků) a fosforu, který je spolu s vápníkem hlavní složkou při tvorbě kostí. Příprava kuliček přitom není vůbec náročná.

Suroviny

  • 200 g sušených fíků
  • 100 g sušených meruněk
  • 50 g piniových oříšků (ty jsou sice nejlepší volbou, ale není problém zvolit jakékoliv jiné, nebo mix několika druhů vámi oblíbených)
  • 1 lžíci jablečného sirupu (lze použít i agávový)
  • 3 lžíce citronové šťávy

Postup přípravy

Sušené ovoce nakrájíme nadrobno a nahrubo rozmixujeme tak, aby zůstalo na malinké kousíčky. Oříšky na sucho opražíme na pánvi bez oleje, dokud se nerozvolní, pomeleme a spolu s citronovou šťávou a jablečným sirupem přidáme k ovoci. Pečlivě promícháme a vzniklou směs necháme hodinu odpočívat v lednici. Poté z hmoty navlhčenýma rukama vytvarujeme malé kuličky, které umístíme do papírových košíčků a klademe vedle sebe na podnos. Můžeme rovnou podávat.

Fíkové kuličky s oříšky
Fíkové kuličky s oříšky

Máme pro vás i další zdravé mlsání:

Naše další recepty