Bezlepkové perníčky bez přidaného cukru


Perníčky na Vánoce jsou velice oblíbené cukroví, které je ale bohužel z mouky a cukru a tudíž velmi kalorické. Perníčky z tohoto receptu jsou právě naopak bez obilovin a také bez bílého cukru a mléka. Nemusíte se ale vůbec bát, že by nebyly chutné nebo snad nesladké! O jejich sladkou chuť se postará med, a tím pádem není cukru potřeba. Recept je velice nenáročný na suroviny a tím spíše by jste si jej měli vyzkoušet a třeba i zařadit jako zdravější variantu cukroví pro návštěvy, které nemohou cukr, lepek či mléčné výrobky.

Suroviny (na asi 2 plechy perníčků)

Těsto:

  • 1,5 odměrky mandlové mouky (nebo rozmixované mandle na moučku)
  • 1/2 odměrky medu
  • Perníkové koření
  • Kakao na obarvení těsta na tmavé perníčky
  • 1 vejce na potření perníčků

Ingredience na světlou polevu:

  • 1 odměrka namočených kešu ořechů
  • pár kapek citronové šťávy

Ingredience na tmavou polevu:

  • 1 tabulka hořké vysokoprocentní čokolády, nejlépe však 100% čokoláda, kde není cukr vůbec
  • 1 lžíce kokosového oleje

Postup přípravy těsta na perníčky bez lepku:

Mouku z mandlí smícháme s medem, přidáme ostatní ingredience, kromě kakaa. Zpracujeme v pevné těsto, které rozdělíme na 2 poloviny. Jednu polovinu obarvíme kakaem. Těsta rozválíme nejlépe mezi 2 pečícími papíry na asi 5 mm tloušťku a vykrajujeme tvary. Poté dáme na plech, potřeme vejcem a pečeme na 180`C maximálně 10 minut. Těsto se ale kvůli medu může začít připalovat dříve, proto perníčky neustále hlídáme. Po dopečení necháme vychladnout a můžeme zdobit. Skladujeme v chladu, nejlépe však v lednici.

Postup přípravy polevy:

Na světlé perníčky použijeme polevu z hořké vysokoprocentní čokolády, kterou si roztavíme ve vodní lázni v míse nad hrncem s vařící vodou, a nebo rychlo varianta – roztopení v mikrovlnce. Pak vmícháme kokosový olej. Směs přidáme do zdobícího sáčku a zdobíme perníčky dle své fantazie.

Na tmavé perníčky použijeme světlou polevu z přes noc namočených kešu ořechů, které rozmixujeme do hladka a přidáme citronovou šťávu. Směs přidáme do zdobícího sáčku a opět zdobíme.

Dobrou chuť a klidné prožití Vánoc přeje Šárka Sedláková

Zdravé bezlepkové perníčky bez přidaného cukru
Zdravé bezlepkové perníčky bez přidaného cukru

Výborné jsou také medové perníčky.

Napsat komentář